fbpx skip to Main Content

Kuigi elektriautod on eksisteerinud juba kaua aega, siis paljude jaoks on elektril põhinevad transpordivahendid uus tehnoloogia ja nagu alati tekitavad uued lahendused kahtlusi ning skeptisismi. Järgnevalt loetleme põhjuseid, miks peaks elektriautot kaaluma ning purustame linnalegende nende kohta.

Elektriautode keskkonnasõbralikkus võrreldes sisepõlemismootoriga autodega

Võib tunduda, et elektriauto ei saa väga roheline olla kui elektrienergia ise on toodetud suurte keskkonnamõjudega, nagu põlevkivielektri tootmine Eestis seda on. Lisaks sellele on palju räägitud ka, et akude tootmine elektriautode jaoks on väga keskkonda saastav. Elektritransport OÜ juhatuse liige Sander tegi oma lõputöö, kus võrdles elektri- ja diiselmootoriga auto kasvuhoonegaaside emissioone. Tema järeldus oli, et aktiivse kasutuse juures on elektriauto 4 korda keskkonnasõbralikum kui võrredav diiselmootoriga auto, seda eeldusel, et kasutatakse taastuvenergiat. Eestis on aga enamik elektriautosid ostetud Kredexi toetusega, mille üheks tingimuseks on, et auto peab kasutama viie aasta jooksul taastuvenergiat. Arvesse on võetud kogu kasutatud tooraine ja tekkivad jäätmed auto tootmisest kuni utiliseerimiseni. Bakalaureusetööga on võimalik lähemalt tuvuda siin.

Elektriauto plussid linnakeskkonnas

Linnades, kus liigub ringi palju sisepõlemismootoriga sõidukeid, on transpordisektor kõige suurem õhusaaste tekitaja. Haigused, mis on õhusaastest põhjustatud on astma, kopsuvähk, südame ja veresoonkonna haigused. Tartu Ülikooli teadlaste sõnul põhjustab õhusaaste Eestis hinnanguliselt keskmiselt 600 varajast surma aastas. Välismaal tehtud uuringud on näidanud, et elektriautod võivad vähendada lokaaset õhusaastet linnades kuni 70% ning seega aitavad kaasa haiguste vähendamisele ning kulutustele tervishoiule. Lühidalt: kui sõita elektriautoga, ei põhjustata kaasliiklejatele hingamisteede haiguseid.

Kulu kütusele

Siililegi selge: elektriautoga ei  pea enam kunagi bensiinile või diislile raha kulutama. Elektriautode kütus, elekter, on kordades odavam kui fossiilsed kütused. Eesti kontekstis  on elektriautol 100 000 km peale kokkuhoid kütusele u. 5000-6000 eurot (kui endal on päikesepaneelid katusel, siis on kokkuhoid isegi veel suurem), seega elektriautoga on võimalik oma kulutusi vähendada nii ettevõtetel kui eraisikutel.

Elektriautode akud

Akud on teema, mille kohta liigub väga palju kuulujutte. Enim kasutatud elektriautod on Eesti teedel sõitnud samade akudega 220 000 kilomeetrit ja ka siis on akude mahutavus endiselt 70-75%, sõltuvalt akude vanusest. Viimastel aastatel on drastiliselt langenud ka akude hinnad, võrreldes 2012. aastaga lausa 60-70% ning erinevad prognoosid näitavad ka edaspidist langust, kuigi mitte enam nii jõudsalt.

Elektriautode mõju riigi majandusele

Lisaks puhtamale keskkonnale on elektriautodel positiivne mõju ka meie majandusele. 2015. aastal osteti Eestisse sisse 360 miljoni euro eest autokütuseid (diisel- ja bensiin). Kuna suur osa kütustest tuleb poliitiliselt ebastabiilsetest või autoritaarsetest riikidest, siis oma tegevusega kaudselt toetame neid. See on raha, mis võiks jääda kodumaale, sest elektriautod kasutavad enamjaolt kohalikku “kütust” ja seetõttu väheneb ka meie väliskaubanduse bilanss. Miks mitte saada osa elektriautode revolutsioonist ja anda oma panus puhtama ja edukama Eesti loomisesse?

Elektriautode sõidumugavus ja kiirendus

On aga veel üks põhjus, miks me usume, et elektriautod on tulnud, et jääda. Inimestele lihtsalt meeldib nendega sõita. Elektriauto väändemoment on igal ajahetkel maksimaalselt saadaval, mis tõttu kiirendavad need enamasti paremini kui samaväärsed sisepõlemismootoriga autod ja seda täielikus vaikuses. Auto ei ole paljudele inimestele pelgalt transpordivahend punktist A punkti B, vaid peab pakkuma ka mingit sorti emotsionaalset naudingut. Elektriauto kahtlemata teeb seda.

Nii et investeeri elektriautodesse, sest just nii investeerid rohelistesse Eesti ettevõtetesse, kes lisaks uute töökohtade loomise ja maksude maksmisele muudavad ka keskkonna meie ümber puhtamaks.

Kui Sul on huvi asja vastu, siis anna meile endast teada, kasutades allolevat kontaktivormi.

Nimi*

E-mail*

Telefon

Sõnumi sisu

HOIA ENNAST MEIE TEGEMISTEGA KURSIS!

Liitu Elektritranspordi uudiskirjaga:

Elektritranspordist üldiselt
Rentimisest
Investeerimisest

Back To Top